Sonunda Sinav yoksa programlama egitimi ciddiye alinir mi?

Güncellendi on 31st May 2016 Ortaöğretim
4 on 20th May 2016

Ingiltere’de ortaokul ve lise duzeyinde gorulen programlama egitiminin sonunda ogrenciler sinava tabi tutulurlar. Bu sinavlar onlarin unviersiteye giris sinavlari gibi gorulebilir. Eger universitede Computer Science okumak isterseniz bir cok universite bu dersi orta okul ve lisede almis olmanizi bekler. Benim duyduguma gore Turkiye’de bu alanda bir sinav olmiyacak. Bu sizce dersin ogrenci, aile ve ogretmenler tarafindan ciddiye alinmasini etkiler mi?

  • Beğenildi.
Cevapla
0 on 20th May 2016

Aslında sonunda sınavı olmayan ve gönüllülerden oluşmuş bir sınıfla yapılabilecek en iyi derz yapılır. Fakat Türkiye’de öğrencilerin bir şeyler üretmeye, yeni şeyler öğrenmeye istekleri oldukça düşük bir çok öğretmen bu konudan şikayetçi. Özellikle meslek liseleri bu konudan en müzdarip olanlar. Ev öğrenciler bu konuda gün geçtikçe daha kötüye gidiyorlar. İlköğretimde sınıf tekrarı olmaması her öğrencinin sınıfı geçiyor olması bu durumum en büyük nedenlerinden. 

Bu doğrultuda bakarsak sonunda bir değerlendirme olmayan dersi hiç kimse dikkate almaz. Veliler toplantılarda öğrencilerinin notlarını konuşmaya geliyorlar ve notu olmayan bir ders konuşulmaya değmez. 

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 20th May 2016

Türkiye’de liselere geçiş, üniversiteye geçiş, memurluk gibi seçmeye yönelik yapılan hiçbir merkezi sınavda maalesef ne bilişim ne programlama ile ilgili soru sorulmuyor. Bu da tabiki alanın tüm paydaşlar bakımından ciddiye alınmasını etkiliyor. Herşey bu alana bakış ile başlıyor mesela düzgün Türkçe kullanımı için nasıl dil bilgisi konuları önemli ise insanlar doğru bilgisayar kullanımı için bunun donanımının da vb. de öğrenilmesi gerektiğini anlamaları gerek.

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 22nd May 2016

Yasemin Hocam, yeni atanmış bir öğretmen olarak fikrimi paylaşmak isterim. Ülkemizde alınmaz, toplantı sırasında maalesef hiçbir veli gelip sormaz çocuğunun durumunu. Hele gereksiz bir ders olarak görüldüğü için inanın dersi işlemek bile çok zor oluyor. Bu durumun oluşmasında çok farklı sebepler vardır muhakkak, bunların bir şekilde aşılması gerekiyor. Not verilmese bile öğrencilerin ilgi ve dikkatlerini çekebilirsek programcılık eğitimi gerçek anlamda amacına ulaşır. Bizlere düşen öğrencinin bütün sınav telaşının yanında dersin aslında onlara yeni kapılar açabileceğini, bir şeyler üretebileceklerini ve test çözmekten başka farklı şeyler becerebileceklerini onlara göstermek.

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 31st May 2016

 

Muhakkak sınav olmalıdır. Genel öğrenci bakış açısıyla sınav yoksa ders olarakda görmüyorlar. Öğrenci sınavda çıkabilir düşüncesiyle derse kulak veriyor. 

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal