Sınıf Öğretmenleri Programlama Eğitimi Verebilir Mi?

Güncellendi on 16th December 2018 Genel
6 on 19th May 2016

Sınıf öğretmenleri küçük yaş grubuna eğitimbilgisayar öğretmenlerinin alanına girmiyor vermek için yetiştirilmiş öğretmenlerdir. Sınıf öğretmenleri diğer ilk öğretim branşlarının alanına giren bütün dersleri veriyor. Bu açıdan bakınca programlama eğitiminin sınıfcılar tarafından verilmesinin istenmesi gayet normal.

Sınıf öğretmenleri diğer alan derslerini üniversitede ders olarak alıyor fakat programlama eğitimini almıyorlar. Bu yüzden yeni eklenecek olan bu dersi vermeleri doğru olmaz.

Bunun yanında bilgisayar öğretmenleri ilk okul ikinci kademeye eğitim vermek için yetiştiriliyor. ilk okul birinci kademe öğrencilerine ders vermek bilgisayar öğretmenlerinin alanına girmiyor

Bu durumda en uygun yöntem sınıf öğretmenleri ile bilgisayar öğretmenleri ile ortak ders vermeleri.

Sizce en uygun yol hangisi? Unutmayız biz ilk okul öğrencisine ders anlatmakta ne var dersek, Onlar da programlama anlatmakta ne var der.

  • Beğenildi.
  • NesrinGuney
Cevapla
2 on 19th May 2016

Bence cok ilginc bir konu ve bu soruyu bir cok ulkelerde arkadaslardan duyduk. Tabi bir cevabi yok, ulkenin egitim sistemine gore degisiyor normal olarak. 

Ben mesela bilisim ogretmenlerinin ilk okul ikinci kademeye egitim vermek icin yetistirildiklerini bilmiyordum. Tabi degisik secenekler var:

1- Bilisim ogretmenlerini ilkokul birinci kademeden itibaren ders vermek icin yetistirmek

2- Universitede egitim fakultelerinde sinif ogretmenlerini yetistirirken Ingiltere’de oldugu gibi onlara computing dersleri vermek, o zaman onlar ogretebilirler. Su an gorevde olan ogretmenelr icin de hizmet-ici egitim vermek.

3- Sinif ogretmeni ve bilisim ogretmeni beraber calisirlar dediginiz gibi.

Benim sahsi fikrim, bilisim ogretmenlerinin bu dersleri ogretmesi ama sinif ogretmenleri ile isbirligi icerisinde. Cok guzel calismalar yapan sinif ogretmenelri de var, onlara siz isinize bakin demek yerine, beraber calismanin yollarini bulmak lazim. Proje bazli tematik dersler yaklasimi buna olanak sagliyabilir. Tabi bu oyle kolay degil, nasil isler okullarda bilmiyorum. 

 

on 19th May 2016

Hocam aslında ilköğretim birinci kademede BÖTE mezunları ders veremez diye bir kural hiç duymadım. Ama biz eğitimimizi alırken ikinci kademe ve liselerdeki temel bilgisayar derslerine girebileceğimiz söylendi ve bu doğrultuda projeler geliştirdik. Bana göre okumayı yeni öğrenmiş bir öğrenciye ders anlatmakla 5.-8. sınıf arasındaki öğrencilere ders anlatmak arasında büyük fark var. 

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ilkveokuloncyon_0/ilkveokuloncyon_0.html buradaki yönetmelikte (7. Bölüm Madde 43-3) ” İlkokullarda Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin alan öğretmenlerince okutulması esastır.”  şeklinde belirtilmiş. Bu şekilde Bilişim teknolojileri alanı için de eklenebilir. Bilişim teknolojileri alanı da ingilizce gibi diğer branşlara göre öğretilmesi zor bir alan. Bu yüzden 43. Maddeye Bilişim teknolojileri alanı da eklenebilir.

on 19th May 2016

Inan bana Turk Egitim sistemi cok kompleks bir sistem olarak gozukuyor. Ah seninle ayni fikirdeyim, okumayi yeni ogrenmis bir ogrenciye ders anlatmak cok daha farkli bir yaklasim ve pedagojik anlayis gerektirir. Hatirliyorum ben once 2 sinifta derse girdim Londra’da ilkokulda calisirken, sonra 1.sinifa girdim, o kadar farkli idiki. Hele ondan sonra 6.sinifta ogretmeye baslayinca cocuklari nereye dogru ilerletmeye calisitigmizi daha iyi anladim.

Bence de bilisim teknolojileri ogretilmesi zor bir alan ve alan ogretmenleri tarafindan ogretilmesi ( genellemeden) daha verimli olabilir ogrenciler acisindan. Ama tabiki bu devirde butun ogretmenlerin teknolojiyi etkili sekidle sinifta kullanmasi herkese faydali olacaktir.

Daha fazla cevap göster
  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 31st May 2016

1. Sınıf Çocuğuna etkinlik tarzında Sınıf öğretmeni verebilir , Bilişim öğretmeni verecekse dersde Sınıf öğretmenide olmalıdır. Haliyle 1. sınıf öğrencilerine bakmak gerçekten çok fazla sorumluluk gerektiriyor. Ancak 2. sınıf öğrencisine bir takım becerileri kazandırabiliriz düşüncesindeyim. Ve Kodlama eğitimini sınıf öğretmenleri veremez. Zaten ülkemizdeki en büyük sorun herkes işini yapmamasından kaynaklıdır. Ne aşçı bahçıvanlık yapabilir nede bahçıvan aşçılık.  Örnek 1. sınıf Kodlama Ders Programı

 

 

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 16th December 2018

düzeltme

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 16th December 2018

düzeltme

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal