Office Sizce Müfredatta Olmalı Mı?

Güncellendi on 25th May 2017 Genel
4 on 21st May 2016

Bilişim dersi öğrencilerin proje geliştirmesi, takım çalışması yapabilmesi ve inovatif düşünebilmesi için önemli bir ders olarak görülebilir. Belli bir kesim okullarda office eğitimini gereksiz olarak görürken bazı bir kesim ise gerekli olarak görmektedir. Office ile kartvizit oluşturulması, sütun oluşturulması, excell’de tablo oluşturulması öğrencilerin özgün düşünmesine katkı sağlamaz mı? Sizce office eğitimi gerekli midir?

  • Beğenildi.
Cevapla
0 on 21st May 2016

Bence kesinlikle office programlari bilisim derslerinin bir parcasi olmali. Bugun en basit isler icin  bile bu programlari iyi bir sekilde kullanmamiz gerekiyor. Tabiki bu programlari kullanmayi yaratici, zevkli ve disiplinler arasi projelerle ogretmek ogrenciler icin daha ilginc ve manali olacaktir.  Bir de Power Point sendromuna girmemek icin dikkat etmek lazim. Mesela 7-8 yil once Ingiltere’de hem ilk hem de liselerde ogretmenler ogrencilere her konuda Power Point presentation hazirlamalarini soylerlerdi. Ogrenciler gercekten cok bunaldilar, zevk almamaya basladilar. Simdi bu programlari ogretirken biraz Maye’in ‘Cognitive learning teory of MM’ ‘dan (https://sites.google.com/site/cognitivetheorymmlearning/home) biraz bahsediyoruz. Ozellikle orta okul ve liselerde. Hem onlara teknik bilig, hem de dusuncelerini etkili sekilde sunma konusunda beceri kazandiriyor. Tabi takim olarak calisma, yaraticiliklarini kullanma imkani da sunabilir. Mesela onlara kendi urunleri icin bir reklam kampanyasi hazirlamalari projesini cok kullaniriz. excel ile butce hazirlarlar, powerpoint ile reklam, word ile is yazismalari. Yani tam bir proje olarak yapilinca ogrencileri ogrenmeye motivasyon ediyor…

 

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 31st May 2016

Kesinlikle olmalıdır hocam. Word-Powerpoint-Excel bu üçlüyü öğrenmeliler ve bu dersi zevkli hale getirmekde bizim elimizde. Tuşa basıp yazı yazmayı öğretmen yerine bazen kısayolu öğretmek ufak tüyolar vermek çocukların daha çok hoşuna gidiyor. 

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 28th July 2016

Office programları mutlaka olmalıdır. Fakat bu uygulamaları öğretirken klasik yöntemlerdeki gibi anlatılmamalı veya öğretilmemeli. Öğrencilere yaşlarına göre bol bol proje bazlı öğretme ve öğrenme yapılmalıdır. Örneğin

Microsotf Word programını genel hatları ile anlattıktan sonra öğrencilere kişisel veya gruplar şeklinde projeler verilmelidir. (Hediye kartları, annelere mektup, kitap ayraçları vb. ) Daha sonra bu projelerin sonuçlarını aktif görebilecekleri veya kullanabilecekleri bir obje halinde sunulmalıdır. (panolarda, baskı alma gibi)

Microsoft Excel programında ise Satranç tahtası, bulmaca çeşitleri (sudoku, kare, çengel, kelime avı vb.) bilinen oyunların zeminlerini tasarlama (tabu, uno,vb ), çeşitli hesaplama ve işlevler için merak uyandırılmalıdır.

Microsoft PowerPoint programında ise çeşitli sunumlar dışında yarışmalar hazırlama, oyunlar yapma, çizgifilm, animasyon tasarlama vb. projeler yaptırılmalıdır.

Böylece öğrenciler hiçbir zaman yaptıklarını unutmaz ve sıkılmadan eğlenerek öğrenirler. Ben uzun yıllar bu şekilde ders anlattım. Öğrencilerim derslerde benden çok istekliydiler. Onlardaki bu istek bende de istek uyandırdığı için mutlu, güzel ve verimli ders işleniyordu. 

Zekeriya CANBAL

 

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal
0 on 25th May 2017

Bence de ofis yazılımları bu eğitim bir parçası. Sadece terminoloji ve kullanılan yazılımlara dikkat etmek gerekli. Microsoft’un bu alanda çığır açan bir firma olduğunu biliyoruz lakin günümüzde benzer birçok ürün var o yüzden konu bazında düşünmek lazım.

Genel olarak kullanılan 3 ana ofis seti var. Microsoft Ofis, Google Drive, Libre Ofis

Birçok kıyaslama yazısı var ayrıntıya girmeyeceğim.

https://www.cnet.com/news/office-iwork-google-docs-and-openoffice-productivity-suite-comparison/

 

Kelime İşlemciler

Microsoft Word, Google Dokümanlar, Libre Writer 

Lakin bunlar dışında html gibi formatlama dilleri de gösterilebilir. 

 

Hesap Tablosu yazılımları

Microsoft Excel , Google E-tablolar, Libre Calc

 

Sunum

Üstteki paketleri bu konudaki önerileri çok klasik kalıyor. Online/offline bir çok araç var bu konuda. Hatta günümüzde video üretim ve işlemenin kolaylığı hesaba katılırsa video üretimi bile sunum için kullanılabilir. 

 

  • Beğenildi.
Cevapla
İptal